Save time, do it online: Pay Apply Report

Parish and Parish Ward 2007

Eden District is divided into 71 parishes, of which 53 have a parish council. Elections to the parish councils are held every four years.

The results of the last parish elections, held on 3 May 2007, are given below. The overall turnout was 62.1%.

Bandleyside (Ormside ward)

There were four validly nominated candidates for Bandleyside parish (Ormside ward). The result of the poll was as follows:

Name Description Votes
Joyce Ruth Balmer   63 Elected
Glyn Chester   23
Christopher Thomas Pearson   59 Elected
Ian Sowerby   56 Elected

Details

Number of Vacant Seats 3
Electorate 124
Ballot Papers Issued 75
Number of Ballots Rejected 0
Turnout 60.5%

Joyce Ruth Balmer, Christopher Thomas Pearson and Ian Sowerby have, therefore, been elected councillors for Bandleyside parish (Ormside ward).

Crosby Ravensworth

There were eight validly nominated candidates for Crosby Ravensworth parish.

The result of the poll was as follows:

Name Description Votes
Geroge Gordon Bowness Retired Farmer 175 Elected
John Ellwood Hall   164 Elected
Nigel William Jackson   225 Elected
Margaret Annie Kindleysides   168 Elected
Maureen Newrick   87 Elected
David Lock Pelton   85
Joan Elizabeth Raine   178 Elected
Christine Smith Locally Known As Kitty 219 Elected

Details

Number of Vacant Seats 7
Electorate 430
Ballot Papers Issued 306
Number of Ballots Rejected 0
Turnout 71.2%

Nigel William Jackson, Christine Smith, Joan Elizabeth Raine, George Gordon Bowness, Margaret Annie Kindleysides, John Ellwood Hall and Maureen Newrick have, therefore, been elected councillors for Crosby Ravensworth parish.

Greystoke (Motherby ward)

There were two validly nominated candidates for Greystoke parish (Motherby ward).

The result of the poll was as follows:

Name Description Votes
Alan Nanson   18
Lissa Walker   37 Elected

Details

Number of Vacant Seats 1
Electorate 71
Ballot Papers Issued 55
Number of Ballots Rejected 0
Turnout 77.5%

Lissa Walker has, therefore, been elected councillor for Greystoke parish (Motherby ward).

Mungrisdale

There were eleven validly nominated candidates for Mungrisdale parish.

The result of the poll was as follows:

Name Description Votes
Adam Wilmot Beeston   87 Elected
Alan Forster Bird Farmer 91 Elected
Ernest Bird Farmer 51
Michael John Bohling   80 Elected
David John Ellis Huxley   53 Elected
Colin Frederick Smith   50
Lesley Mary Smith   75 Elected
Jennifer Stevenson Health Visitor (Retired) 94 Elected
Ernest Teasdale   84 Elected
John Leslie Wilson Farmer 73 Elected
Isaac Ronald Wilson Farmer 64 Elected

Details

Number of Vacant Seats 9
Electorate 255
Ballot Papers Issued 137
Number of Ballots Rejected 0
Turnout 53.7%

Jennifer Stevenson, Alan Forster Bird, Adam Wilmot Beeston, Ernest Teasdale, Michael John Bohling, Lesley Mary Smith, John Leslie Wilson, Isaac Ronald Wilson and David John Ellis Huxley have, therefore, been elected councillors for Mungrisdale parish.

Ousby (Ousby ward)

There were five validly nominated candidates for Ousby parish (Ousby ward).

The result of the poll was as follows:

Name Description Votes
Gordon Cheesbrough Braithwaite   53 Elected
Susan Jane Castle-Clarke   33
Thomas John Dixon   52 Elected
Irene Herety   50 Elected
Vera Eileen Trussler Retired Teacher 51 Elected

Details

Number of Vacant Seats 4
Electorate 156
Ballot Papers Issued 74
Number of Ballots Rejected 0
Turnout 47.4%

Gordon Cheesebrough Braithwaite, Thomas John Dixon, Vera Eileen Trussler and Irene Herety have, therefore, been elected councillors for Ousby parish (Ousby ward).

Uncontested Parishes

The following parishes were not contested and all validly nominated candidates for these wards were elected unopposed:

  • Ainstable (both wards)
  • Alston Moor (all wards)
  • Appleby (both wards)
  • Asby
  • Askham
  • Bampton
  • Bandleyside (Colby and Hoff wards)
  • Barton
  • Bolton
  • Brough
  • Brougham
  • Castle Sowerby
  • Catterlen
  • Clifton
  • Culgaith (all wards)
  • Dacre
  • Dufton
  • Glassonby (both wards)
  • Great Salkeld
  • Great Strickland
  • Greystoke (Greystoke, Johnby and Little Blencowe wards)
  • Hesket (all wards)
  • Hunsonby
  • Hutton
  • Kaber
  • Kirkby Stephen
  • Kirkby Thore
  • Kirkoswald (both wards)
  • Langwathby (both wards)
  • Lazonby
  • Long Marton (all wards)
  • Lowther
  • Matterdale
  • Milburn
  • Morland
  • Murton
  • Musgrave
  • Orton
  • Ousby (Melmerby ward)
  • Patterdale
  • Ravenstonedale
  • Shap (both wards)
  • Skelton (all wards)
  • Sockbridge and Tirril
  • Soulby
  • Stainmore
  • Tebay
  • Temple Sowerby
  • Threlkeld
  • Warcop
  • Yanwath and Eamont Bridge.