Save time, do it online: Pay Apply Report

Penrith triathlon category final results 2015

Relay

Overall
position
Name Race
number
Gender Time Swim
time
Swim
position
T1 time Cycle
time
Cycle
position
T2 time Run
time
Run
position
5 All About The Bone Marrow 110 Mixed 01:15:08 00:07:43 23 00:00:42 00:42:14 4 00:00:35 00:23:52 23
23 Team Vision 102 Mixed 01:23:10 00:08:16 36 00:00:55 00:48:07 21 00:00:42 00:25:07 37
106 Eden Mencap Society 1 Mixed 02:06:05 00:19:41 109 00:01:20 01:08:55 105 00:01:19 00:34:48 100

Male Senior

Overall
position
Name Race
number
Time Swim
time
Swim
position
T1 time Cycle
time
Cycle
position
T2 time Run
time
Run
position
1 Jon Fletcher 126 01:05:27 00:05:15 1 00:01:05 00:40:54 2 00:00:36 00:17:35 1
4 James Souter 122 01:11:57 00:06:28 3 00:00:40 00:43:14 5 00:00:39 00:20:54 3
7 Mark Rhodes 89 01:15:13 00:08:21 38 00:01:08 00:43:30 7 00:00:43 00:21:30 7
8 Josh Waite 117 01:15:33 00:06:38 5 00:01:06 00:43:55 8 00:00:56 00:22:57 14
10 Simon O'Brien 99 01:16:55 00:08:14 35 00:01:33 00:46:11 10 00:00:40 00:20:15 2
16 Oliver Finlay 97 01:20:35 00:07:12 11 00:01:22 00:47:14 14 00:00:44 00:24:02 25
17 Danny Wilkinson 116 01:21:23 00:06:55 7 00:00:49 00:46:40 12 00:00:59 00:25:57 43
24 Jonathan Hemingway 92 01:23:41 00:08:21 39 00:01:35 00:49:40 31 00:01:02 00:23:02 15
26 Tom Fynn 65 01:24:40 00:07:14 12 00:01:39 00:50:41 35 00:01:27 00:23:37 19
27 Andrew Williamson 114 01:25:10 00:07:30 18 00:02:33 00:50:28 34 00:01:15 00:23:22 16
28 Paul Stephens 93 01:25:42 00:09:02 54 00:02:01 00:48:27 24 00:01:25 00:24:45 32
30 Kevin Williams 47 01:26:20 00:10:34 77 00:01:44 00:49:10 28 00:01:19 00:23:32 18
31 Bruce Johnson 111 01:26:37 00:08:12 32 00:01:59 00:50:18 33 00:01:18 00:24:48 33
35 John Paul Jones 94 01:27:52 00:07:23 17 00:02:03 00:49:04 27 00:01:41 00:27:39 59
36 Phil Jackson 69 01:28:19 00:07:58 29 00:01:29 00:50:52 36 00:01:01 00:26:56 56
38 Robbie Unsworth 70 01:29:06 00:09:33 63 00:02:27 00:51:52 46 00:01:28 00:23:45 21
42 Owen David 105 01:29:32 00:08:43 47 00:01:42 00:51:30 43 00:01:06 00:26:29 50
49 Mark Stitch 72 01:31:14 00:07:18 16 00:01:42 00:54:14 58 00:01:13 00:26:46 55
64 Jonathan Askew 90 01:36:28 00:09:14 57 00:01:33 00:54:22 60 00:01:37 00:29:39 73
69 Matthew Ives 67 01:37:58 00:09:00 51 00:02:54 00:56:40 74 00:01:29 00:27:52 61
74 Ashley Howell 77 01:40:22 00:08:37 44 00:02:43 00:53:45 55 00:06:19 00:28:55 68
75 Alex Mcintosh 17 01:40:24 00:11:17 93 00:01:50 00:55:47 69 00:01:47 00:29:41 74
77 Cezary Lewucha 54 01:40:37 00:12:07 99 00:03:26 00:53:46 56 00:00:42 00:30:34 81
78 Elliot Pollard 55 01:41:45 00:13:03 103 00:02:41 00:55:34 66 00:00:49 00:29:36 72
80 John Davis 34 01:41:58 00:10:50 80 00:02:04 00:59:13 83 00:01:29 00:28:20 63
108 Nick Barnes 45 02:08:01 00:11:47 98 00:03:20 01:11:49 107 00:01:23 00:39:40 106

Female Senior

Overall
position
Name Race
number
Time Swim
time
Swim
position
T1 time Cycle
time
Cycle
position
T2 time Run
time
Run
position
13 Sophie Noon 121 01:20:03 00:06:03 2 00:01:17 00:47:31 17 00:01:08 00:24:03 26
22 Lydia Sharpe 108 01:22:41 00:07:34 22 00:00:51 00:51:23 41 00:01:34 00:21:17 5
44 Charlotte Richardson 22 01:30:06 00:07:17 13 00:02:15 00:50:12 32 00:02:02 00:28:18 62
47 Ria Lowrie 68 01:31:06 00:07:55 28 00:01:32 00:51:25 42 00:01:38 00:28:34 66
48 Nicola Carruthers 73 01:31:13 00:08:19 37 00:01:09 00:54:49 64 00:01:11 00:25:42 41
50 Stephanie Marshall 25 01:31:45 00:08:34 42 00:02:14 00:55:45 68 00:00:47 00:24:23 27
52 Emily Stiles 83 01:32:52 00:09:11 56 00:01:19 00:50:56 38 00:00:48 00:30:36 82
56 Kath Atherton 79 01:34:25 00:09:02 53 00:02:06 00:56:24 73 00:00:55 00:25:55 42
60 Jessica Bell 96 01:35:24 00:07:34 21 00:01:31 00:54:18 59 00:01:46 00:30:14 80
61 Lucy Child 109 01:35:27 00:07:31 19 00:00:58 00:55:02 65 00:00:55 00:31:01 86
62 Sophie Heron 104 01:35:49 00:08:13 33 00:01:01 00:57:11 78 00:00:57 00:28:25 65
63 Laura Nightingale 60 01:36:25 00:09:15 59 00:01:44 00:58:15 81 00:00:52 00:26:17 49
66 Lisa Hynes 36 01:37:41 00:14:22 106 00:02:12 00:54:25 61 00:00:59 00:25:40 40
83 Claire Westgarth 62 01:43:48 00:09:26 62 00:01:28 01:02:12 93 00:01:33 00:29:06 69
84 Amy Heys 39 01:44:15 00:11:00 85 00:03:59 00:56:24 72 00:02:01 00:30:49 83
87 Katy Sharman 78 01:46:34 00:09:01 52 00:01:25 01:02:39 96 00:01:29 00:31:58 90
90 Kelly Crosbie 12 01:47:51 00:13:18 104 00:01:59 01:01:36 90 00:00:56 00:30:00 77
92 Nicola Nally 23 01:48:54 00:11:00 84 00:04:07 01:02:15 94 00:01:57 00:29:32 71
96 Laura Ferguson 13 01:49:55 00:10:27 76 00:01:34 01:01:59 91 00:01:01 00:34:52 101
98 Laura Wiggans 100 01:50:43 00:11:18 94 00:03:22 01:04:37 100 00:01:18 00:30:06 79
99 Maria Cannon 75 01:51:04 00:09:47 66 00:02:52 01:07:44 104 00:00:37 00:30:02 78
100 Helen Fell 11 01:53:00 00:11:11 86 00:01:35 01:05:56 102 00:00:57 00:33:18 94
102 Louisa Bolleurs 91 01:56:59 00:09:10 55 00:02:39 01:07:03 103 00:02:19 00:35:46 103
105 Tracey Pape 46 02:05:49 00:10:54 81 00:01:40 01:12:46 108 00:01:01 00:39:26 105
109 Katie Conway 43 02:34:51 00:11:12 89 00:02:34 01:36:20 109 00:02:14 00:42:29 108

Male Veteran 40

Overall
position
Name Race
number
Time Swim
time
Swim
position
T1 time Cycle
time
Cycle
position
T2 time Run
time
Run
position
3 Brian Payton 115 01:11:41 00:06:54 6 00:01:32 00:40:27 1 00:00:39 00:22:06 10
6 Aaron Baglee 82 01:15:13 00:08:26 41 00:00:42 00:44:18 9 00:00:45 00:20:58 4
9 Chris Freer 71 01:16:14 00:08:07 31 00:01:04 00:43:27 6 00:01:33 00:22:01 8
11 Jez Westgarth 120 01:19:10 00:07:33 20 00:01:31 00:46:56 13 00:01:06 00:22:01 9
12 Yannis Kiriakos 113 01:19:18 00:07:07 10 00:00:47 00:48:18 23 00:00:53 00:22:12 11
18 Alan Stewart 87 01:21:25 00:07:49 25 00:01:07 00:47:38 18 00:00:58 00:23:52 22
21 Chris Wright 112 01:22:09 00:08:25 40 00:00:50 00:47:47 19 00:00:40 00:24:25 29
29 Alan Jennison 30 01:25:59 00:11:30 97 00:01:14 00:49:30 29 00:00:51 00:22:52 13
32 Andrew Vaughton 18 01:27:07 00:10:07 69 00:02:31 00:48:58 25 00:01:50 00:23:39 20
34 Mark Ellison 52 01:27:51 00:10:55 83 00:01:28 00:47:21 15 00:01:01 00:27:04 57
37 Stephen Roberts 38 01:28:46 00:10:08 71 00:02:03 00:49:00 26 00:02:34 00:24:58 35
41 Nick Shelley 98 01:29:32 00:08:38 45 00:01:54 00:50:55 37 00:01:31 00:26:31 52
46 David Jamieson 85 01:30:23 00:08:58 50 00:01:26 00:52:29 50 00:00:57 00:26:30 51
55 Jonathan Kershaw 57 01:34:18 00:09:43 64 00:01:57 00:51:52 45 00:01:49 00:28:55 67
58 Mike Pannell 14 01:35:03 00:12:45 102 00:02:27 00:52:15 48 00:01:18 00:26:16 48
65 Stuart Robertson 21 01:37:32 00:10:26 75 00:02:27 00:57:43 79 00:01:18 00:25:37 39
67 Matt Beldon 76 01:37:42 00:08:35 43 00:01:56 00:57:01 76 00:01:45 00:28:23 64
71 Richard Smith 7 01:39:02 00:15:34 107 00:02:11 00:53:44 54 00:01:19 00:26:12 45
72 David Taylor 41 01:39:18 00:10:13 72 00:02:23 00:54:26 63 00:00:56 00:31:19 87
73 James Irving 33 01:39:37 00:12:27 100 00:01:31 00:57:43 80 00:01:39 00:26:15 47
76 Darren Wilson 27 01:40:29 00:08:14 34 00:02:33 00:54:26 62 00:02:04 00:33:10 92
81 Richard Percival 26 01:42:04 00:10:17 74 00:02:43 01:01:31 89 00:00:53 00:26:38 54
82 Andy Falconer 24 01:42:56 00:11:21 95 00:02:22 00:53:36 53 00:01:51 00:33:44 97
86 Darren Ryan 20 01:46:15 00:10:07 70 00:00:52 01:01:07 88 00:01:25 00:32:43 91
89 Craig Phillipson 42 01:47:42 00:12:30 101 00:02:22 00:59:36 84 00:01:48 00:31:24 88
101 Gavin-Jonathan Brown 56 01:54:48 00:09:21 61 00:02:16 01:00:19 87 00:02:06 00:40:44 107

Female Veteran 40

Overall
position
Name Race
number
Time Swim
time
Swim
position
T1 time Cycle
time
Cycle
position
T2 time Run
time
Run
position
15 Karen Bridge 86 01:20:24 00:07:48 24 00:00:53 00:47:52 20 00:00:58 00:22:51 12
25 Wendy Matier 103 01:24:19 00:08:03 30 00:01:03 00:49:32 30 00:00:57 00:24:42 31
33 Suzanne Toppin 51 01:27:47 00:09:59 67 00:01:15 00:51:46 44 00:01:21 00:23:24 17
45 Lucy Lamb 32 01:30:17 00:10:37 79 00:01:06 00:52:37 51 00:01:01 00:24:54 34
57 Helen Woodley 48 01:34:51 00:11:11 87 00:02:06 00:56:50 75 00:00:48 00:23:54 24
68 Joanne O'doherty 49 01:37:56 00:10:54 82 00:01:47 00:56:01 70 00:01:28 00:27:43 60
70 Catherine Bowman 61 01:38:20 00:09:44 65 00:01:44 00:56:12 71 00:01:20 00:29:18 70
85 Tania Conway 63 01:45:21 00:09:19 60 00:01:29 01:02:11 92 00:01:25 00:30:56 85
93 Nicola Boyle 64 01:48:58 00:10:13 73 00:01:36 01:03:33 98 00:01:37 00:31:58 89
95 Amanda Kirtley 16 01:49:54 00:11:15 90 00:01:32 01:02:25 95 00:01:27 00:33:14 93
97 Luiza Oliver 50 01:50:13 00:10:04 68 00:01:32 01:03:23 97 00:01:08 00:34:04 98
103 Tara Jones 9 01:59:21 00:11:29 96 00:04:31 01:04:37 99 00:01:17 00:37:26 104
104 Louise Galliott-Thornton 3 02:02:52 00:13:37 105 00:01:58 01:11:46 106 00:01:03 00:34:27 99

Male Veteran 50

Overall
position
Name Race
number
Time Swim
time
Swim
position
T1 time Cycle
time
Cycle
position
T2 time Run
time
Run
position
2 Adrian Sowerby 125 01:11:32 00:07:03 8 00:00:57 00:41:31 3 00:00:41 00:21:18 6
14 Mike Dent 123 01:20:09 00:06:28 4 00:00:47 00:46:37 11 00:00:51 00:25:24 38
19 Simon Spedding 119 01:21:46 00:07:16 14 00:00:48 00:48:09 22 00:00:53 00:24:38 30
20 Rob Wilkins 106 01:21:51 00:07:51 26 00:01:00 00:47:22 16 00:01:10 00:24:25 28
40 Ken Farrell 59 01:29:25 00:09:15 58 00:01:40 00:52:27 49 00:01:03 00:24:58 36
54 Christopher Wescomb 8 01:33:47 00:10:37 78 00:01:59 00:54:02 57 00:01:00 00:26:08 44
79 Jon Tibke 58 01:41:47 00:11:15 91 00:01:49 00:57:08 77 00:01:52 00:29:41 75
88 Alex Wilkinson 29 01:47:22 00:11:16 92 00:01:32 00:59:51 86 00:01:23 00:33:18 95
91 John Barstow 66 01:48:53 00:08:43 46 00:03:14 01:05:55 101 00:01:17 00:29:42 76
94 Ernest Nixon 2 01:49:27 00:11:12 88 00:02:34 00:59:44 85 00:00:49 00:35:06 102
107 Trevor Wilson 4 02:07:06 00:18:16 108 00:03:58 00:58:56 82 00:02:07 00:43:46 109

Female Veteran 50

Overall
position
Name Race
number
Time Swim
time
Swim
position
T1 time Cycle
time
Cycle
position
T2 time Run
time
Run
position
39 Doti Scillatchi 124 01:29:09 00:07:17 15 00:01:08 00:53:23 52 00:01:04 00:26:14 46
43 Kate Arnold 84 01:29:58 00:08:51 49 00:01:11 00:51:09 39 00:01:28 00:27:17 58
51 Sue Day 118 01:31:47 00:07:04 9 00:01:07 00:55:34 67 00:01:26 00:26:35 53
53 Sally Blackmore 88 01:33:41 00:08:47 48 00:01:32 00:51:14 40 00:01:13 00:30:53 84
59 Kathleen Taylor 101 01:35:21 00:07:52 27 00:01:13 00:51:52 47 00:01:00 00:33:21 96